top of page
Ara
  • Yazarın fotoğrafıÇatı İzolasyonu

Tavan İzolasyonu

Giriş kat olan evlerde en sık karşılaşılan sorun olan aşağıdaki bodrum, otopark gibi ısıtılmayan alanlardan gelen soğuk hava evin hem tabanının soğuk olmasına sebep olup hem de yüksek enerji maliyetlerini ortaya çıkarmaktadır. Alt kısımdaki ısıtılmayan, yalıtımsız alanlar sürekli olarak evin ısısını düşürecektir. Bu sorunu çözmek için alt kattan tavan izolasyonu uygulamasının yapılması gerekir.


Tavan izolasyonunun en verimli şekli sprey şeklinde uygulanan poliüretan köpük uygulamasıdır. Isı iletim kat sayısı çok düşük olduğundan alt kattaki havayla ilişkinizi çok büyük oranda düşürecektir. Poliüretan köpük uygulaması yekpare bir şekilde uygulanır ve tüm tavan kaplanır. Oluşan bariyer sayesinde alt kattaki soğuk alanla evin ilişkisi kesilmiş olur. Poliüretan köpük uygulamasından sonra ayağınızı yere basarken eskisi gibi soğuk olmadığını fark edeceksiniz. Uygulama yapıldıktan sonra 1 gün içerisinde sıcaklık değişimini hissedeceksiniz.Tavan İzolasyonu Nasıl Yapılır ?


Tavan izolasyonunda tüm tavanın poliüretan köpükle kaplanması gerekmektedir. Uygulamaya başlanmadan önce tavandaki her türlü toz, pislik tavandan arındırılmalı temiz bir yüzeye izolasyon yapılmalıdır. Sonrasında özel ekipmanlar vasıtasıyla poliüretan köpük tavana püskürtülür ve tavana yapışması sağlanır. Kolon ve kiriş gibi ısı iletiminin yüksek olduğu alanları izole ederken daha kalın bir uygulama yapılması tavsiye edilir. Tüm tavan kaplandıktan sonra dekoratif bir görüntü elde edilmek istenirse köpüğün üstü boyanabilir veya sıva, alçı gibi ürünler kullanılabilir.


Tavan Ses İzolasyonu


Öncelikle belirtmek gerekir ki ses izolasyonu bina inşaat aşamasındayken planlanması gereken bir iştir. Bina bittikten sonra yapılacak uygulamalar daha düşük verimde olacaktır. Günümüzde en büyük şikayet konularından olan üst komşu, yan komşu, alt komşu seslerinin evlere gelmesinin sebebi yeteri kadar veya hiç izolasyon uygulamasının yapılmamış olmasıdır. Ses izolasyonuna en çok ihtiyaç duyulan alanlardan biri de alt katı dükkan, imalathane olarak kullanılan yerlerdir. Buradaki sorunları da yine sprey poliüretan köpük uygulamasıyla çözmek mümkündür. Ses izolasyonunda ortalama kalınlık 8-10 cm civarında olmalıdır. Tüm alan boşluk bırakmadan kaplanmalıdır.


Tavan izolasyonu hakkında detaylı bilgi almak için bizlere müşteri danışma hattımızdan ulaşabilirsiniz.

208 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page