top of page
Ara
  • Yazarın fotoğrafıÇatı İzolasyonu

Sprey Poliüretan Köpük Uygulaması Su Geçirir mi?Sprey poliüretan köpük uygulaması su geçirir mi ? sorusuna yanıt vermeye çalışacağız.

Sprey şeklinde uygulanan poliüretan köpük uygulaması uzun yıllardır en verimli ısı yalıtım malzemesi olarak ön plana çıkmaktadır. Evlerimizde, sanayi üretiminde, gemilerde kısaca tüm ısı yalıtımı gereken alanlarda poliüretan köpükle ısı yalıtımı yapılmaktadır.


Sprey poliüretan köpük uygulaması yapıldığında tüm alan köpükle kaplanmış olur ve bu aynı zamanda su yalıtımı da sağlar gibi bir düşünceye sebep olmaktadır. Bu düşünce yanlış bir düşüncedir. Sprey poliüretan köpükle tüm alan kaplansa bile her zaman için su geçme tehlikesi devam eder. Eğer su yalıtımı için bir ihtiyaç bulunuyorsa bu ihtiyacı izolasyon yapılacak alana en uygun uygulamalardan polyurea kaplama, pvc membran veya likit membran uygulamalarıyla çözmek doğru olacaktır.


Müşterilerimizden gelen sorular arasında en çok ‘X firması aynı zamanda su yalıtımı da sağladığını söylüyor sizin ki farklı bir uygulama mı’ veya ‘Sizin yaptığınız köpük farklı bir poliüretan köpük mü?’ sorularıyla karşılaşıyoruz. Hangi firma olursa olsun sprey poliüretan köpükle su yalıtım uygulaması yapılamaz. Poliüretan köpük uygulaması su yalıtım uygulamalarına nazaran daha ekonomik bir uygulama olduğu için ‘su yalıtımı da yapar, garantisi biziz’ benzeri taahhütlerin altı ne yazık ki boş olacaktır.


Karşılaştığımız bir başka yanlış düşünceyse binaların perde betonlarını izole ederken yaşanmaktadır. Perde betona sadece sprey poliüretan köpük uygulanarak su yalıtımı yapma fikri doğru değildir. Perde betona su yalıtım uygulaması yapıldıktan sonra poliüretan köpük uygulaması yapılmalıdır. Yapılan poliüretan köpük uygulaması aşağısındaki su yalıtımını toprağın oluşturduğu basınçtan koruyacak ve uzun ömürlü olmasını sağlayacaktır.

Zaman içerisinde sizlerden gelen soruları açıkça yanıtlamaya çalışıyoruz. Aklınıza takılan farklı sorular varsa müşteri danışma hattımızdan bize ulaşabilirsiniz.2.864 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page