top of page
Ara
  • Yazarın fotoğrafıÇatı İzolasyonu

İZMİR YAPI GÜÇLENDİRME

Güncelleme tarihi: 8 Haz 2021

İzmir yapı güçlendirmede karbon fiber takviyeli polimerler (CFRP) kullanılan yöntemlerden biridir. Binada bulunan kolonlara ve kirişlere uygulanarak muhtemel bir depreme karşı önlem alınır.


Oturduğumuz veya çalıştığımız binanın sağlamlığını kontrol ettirmek ve önlem almak yaşanılan büyük felaketlerden sonra elzem hale geldi. Kendimiz ve ailemizin can güvenliği için mutlaka sağlam bir binada yaşam sürdürme ihtiyacı hissederiz. Bundan emin olmak için de binanın risk durumunu analiz ettirmek gerekir. Binadan alınan numuneler laboratuvarlarda analiz edilir ve analiz sonuçları mühendisler tarafından değerlendirmeye alınır. Yapılan analizler sonrası yapı güçlendirme kararı çıkarsa uzman ekibimizle binanıza en uygun hangi uygulamanın yapılması gerektiğini tespit edebiliriz.

Karbon Fiber Bina Güçlendirme Nasıl Yapılır ?


Karbon fiber takviyeli polimer güçlendirme uygulamalarında kullanılan dikkate değer ve sağlam bir malzemedir. Yapı güçlendirme konusunda akademik olarak kanıtlanmış bir uygulamadır. Beton, duvar, çelik, dökme demir ve ahşap yapıları güçlendiren bir dizi saha uygulamasında kullanılabilir. Endüstride kullanımı, mevcut bir yapıyı güçlendirmek için veya bir projenin başlangıcından itibaren çelik yerine alternatif takviye malzemesi olarak kullanılabilir.


CFRP Özellikleri:

  • Yüksek mukavemet

  • Korozyon direnci

  • Titreşim direnci

  • Yüksek yorulma direnci


CFRP kaplanılan kolona mükemmel bir dayanıklılık sağlarken aynı zamanda esnekliği sayesinden kolonun hareketini çok az kısıtlayarak olası kırılmalara neden olmaz.

CFRP, köprüler ve binalar gibi yapıların güçlendirilmesiyle ilgili birçok soruna çözüm sağlar. Yeni betonda CFRP takviye çubuklarının kullanılması, potansiyel korozyon sorunlarını ortadan kaldırabilir ve bir elemanın yapısal mukavemetini önemli ölçüde artırır.


Karbon elyaf uygulamasının başlangıcını yüzey hazırlığı oluşturur. Zeminde bulunan kir, toz, zayıf olan bölgeler, sıva ve boyalar yüzeyden arındırılır ve yüzey bozuklukları düzeltilir. Epoksi yapıştırıcılar hazırlanmış yüzeye sürülür. Karbon elyafın ölçüsü ayarlanır ve gerilerek yapıştırılır. Karbon elyaf uygulamasından sonra üzerine son kat epoksi sürülür. Üzerine yapılacak sıvanın tutunabilmesi için kum serpilip yüzey pürüzlendirilir. Son olarak sıvası yapılır ve işlem bitirilir.


İzmir bina güçlendirme hizmeti için bize 0532 306 5009 numaralı hattımızdan ulaşıp detaylı bilgi alabilirsiniz.

790 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page